
Vlad Tepes, a Drakulnak tekintett frfi, 1428/29-ben, ms forrsok szerint 1431-ben szletett a trtnelmi Magyarorszg terlethez tartoz Erdlyben. Ebben az idben apja, a havasalfldi uralkodcsaldbl szrmaz II. Vlad szmzetsben lt itt. Azrt Erdly terletn lt ekkoriban, mert ez dlrl hatros volt Havasalflddel, s II. Vlad szmzetsben minden kvet megmozgatott azrt, hogy uralkodknt trhessen vissza hazjba. Erdlyi tartzkodsa lehetv tette szmra, hogy szvetsget alaktson ki az akkori magyar kirllyal, Luxemburgi Zsigmonddal, s gy az segtsgvel szabadulhasson meg rivlistl, az ebben az idben a havasalfldi vajda mltsgt visel I. Alexandrutl. Segesvr – ahol a trtnelmi Drakula megszletett – az Erdly terletre beteleplt szsz kereskedk s kzmvesek ltal felvirgoztatott vroska volt. Vlad Tepesnek Segesvron tlttt gyermekveirl szinte semmit sem tudunk, felttelezett s ma is ll szlhza arra utal, hogy elkel szrmazsa ellenre polgri krnyezetben ntt fel. Az uralkodsa alatt a polgrsggal, s azon bell is elssorban a kereskedkkel szemben elkvetett rmtetteibl arra kvetkeztethetnk, hogy csaldjnak a szsz polgrokkal val egyttlse nem lehetett harmonikus.
 |
Vlad szlhza (lltlag) |
Csaldi krnyezetrl annyit tudunk, hogy anyja egy erdlyi nemes lenya volt – akinek a neve nem maradt fenn –, s a II. Vladdal kttt hzassgbl hrom figyermek szletett. A legidsebbet Mircenak hvtk, kzpsnek szletett Vlad s harmadiknak pedig a "szp" Radu. A gyerekek neveltetst els, Erdlyben tlttt veikben anyjuk irnytotta, s az minden bizonnyal semmiben sem trt el a korabeli nemesifjakitl. II. Vladnak 1436-ban sikerlt visszaszereznie Havasalfld trnjt, s ekkor egsz csaldja kvette t oda. Vlad s testvrei nevelje ettl kezdve egy olyan havasalfldi bojr lett, aki rszt vett a Luxemburgi Zsigmond magyar kirly ltal 1396-ban indtott trkk elleni hadjratban, s vitzl kzdtt a nikpolyi csatban is. Tle az ifj Vlad elsajttotta a keresztny lovagok letformjt, s mindent megtanult, amit a hborrl akkoriban tudni lehetett s kellett. Vlad felnvekedsnek idszakban apja, II. Vlad trnja szinte llandan ingott, s hatalmt csak igen gyes, lavroz politikval tudta megrizni. llandan sznlelni volt knytelen az orszgra fennhatsgukat kiterjeszteni igyekv magyarokkal s trkkkel szemben, mialatt a hazai bojrsg is mindent megtett uralmnak meggyengtsrt. II. Vlad hivatalosan a magyar uralkodk vazallusa volt, radsul a Srknyos-rend tagjaknt elvrtk tle, hogy minden erejt megfesztve kzdjn a hitetlenek elretrse ellen. Mr II. Vlad apja, az reg Mircea vajda knytelen volt a trkknek adt fizetni, s ksbb II. Vladot is knyszertenk erre, noha Magyarorszg vazallusaknt erre nem lett volna ktelezhet. Az llandan kt tz kztt rld II. Vlad fggetlenedsi trekvsei gyakorlatilag lehetetlenn vltak akkor, amikor Magyarorszgon Hunyadi Jnos kezbe kerlt a katonai s politikai hatalom, a Trk Birodalom pedig egszen a Dunig kitolta az szaki hatrt, s tovbbi elrenyomulsuk is feltartztathatatlannak tnt.

1442-ben a trkk hadjratot kezdemnyeztek Magyarorszg ellen, s seregeiknek sikerlt az Erdly kzpontjnak szmt Gyulafehrvrig nyomulniuk. A fegyveres konfliktus kirobbansakor II. Vlad igyekezett semleges maradni, s egyik felet sem tmogatni, hogy ne tekinthesse t egyik fl sem rulnak. Semlegessgvel azonban ppen ennek az ellenkezjt rte el, mert emiatt mind Hunyadi Jnos, mind pedig a trk porta rulnak tartotta t. A trk hader Gyulafehrvr alatt csfos veresget szenvedett Hunyadi Jnos seregtl, s gy knytelen volt elhagyni Magyarorszg terlett. A trkket ldzbe vev Hunyadi Jnos hamarosan betrt seregvel Havasalfldre s elzte trnjrl II. Vladot, helyre pedig a magyar szempontbl sokkal megbzhatbbnak tekintett II. Basarabot ltette. II. Vlad csaldjval egytt Moldvban lelt menedket, ahol azonnal szervezkedni kezdett trnja visszaszerzsnek rdekben. Nyltan szembefordult Magyarorszggal, s szvetsget kttt a trkkkel. 1443-ban trk hader vonult be Havasalfldre – elkergetve II. Basarabot. II. Vlad jra elfoglalhatta a trnt, de csak egy olyan szerzds alrsval, amelyben a szultnt elismerte rks s kizrlagos hbrurnak, vi adfizetsre ktelezte magt, valamint emberad formjban vente meghatrozott szm figyermeknek a trkorszgi janicsriskolkba val kldsre tett gretet. Br II. Vlad a trk segtsgvel juthatott vissza a hatalomba, a korbbi vek tapasztalatai nyomn a szultni udvar mgsem bzott benne. Mivel a vele szembeni gyanakvs ismt ingatagg tette helyzett, 1444-ben kt kisebbik fit, Vladot s Radut a szultni udvarba kldte tszknt, ezzel bizonytand felttlen hsgt. Nagyjbl 14 ves lehetett az ifj Vlad, amikor a Trk Birodalom akkori fvrosba, Drinpolyba rkezett a mg nla is fiatalabb ccsvel, ahol egszen 1448-ig tartzkodtak.
1443-ban jelents magyar katonai sikereket hoz hadjratot vezetett I. Ulszl kirly (1440-1444) az idkzben katonai ernyeirl hress lett fkapitnyval, Hunyadi Jnossal egytt a trk ellen. A sorozatos kudarcok miatt II. Murd szultn (1421-1451) bkt krt, s jelents terleteket engedett t ezrt cserbe a magyaroknak a Duna mentn. A trkknek a Balkn teljes terletrl val kizsben remnyked IV Jen ppa (1431-1447) azonban arra biztatta a heves termszettel megldott ifj magyar kirlyt, I. Ulszlt, hogy szegje meg a bkt, s indtson j hadjratot a Trk Birodalom ellen. I. Ulszl ezt – szintn Hunyadi Jnos rszvtelvel – 1444-ben meg is tette, s haderejvel egszen a Feketetenger partjn fekv Vrnig nyomult elre. Az j hadjrat megindtsakor Hunyadi Jnos azt kvetelte II. Vladtl, hogy a Srknyos-rend tagjaknt tett eskjhez mltan is szlljon harcba a trkk ellen. II. Vlad megprblt kitrni a kvetels teljestse ell a szultnnak tett eskjre hivatkozva, m IV. Jen ppa feloldotta t eskjnek teljestse all, gy knyszerhelyzetbe kerlt. jabb manvert ksrelt meg, s egy kisebb hadervel nla maradt legidsebb fit, Mircet kldte el maga helyett a hadjratba. II. Vladnak e hborval kapcsolatos balsejtelmei vgl beigazoldtak, mert a keresztny sereg Vrnnl nemcsak katasztroflis veresget szenvedett, hanem az tkzetben maga I. Ulszl is lett vesztette. A magyar kirly levgott feje ezutn mg sokig ki volt fggesztve Drinpoly egyik kapuzatn. A kirly nlkl Magyarorszgra visszatr Hunyadi Jnost a rendek hamarosan megvlasztottk kormnyznak (1446-1452), s azt vrtk tle, hogy az orszg minden erejt a trkk elleni harcra sszpontostsa.
Hunyadi Jnos a vrnai csataveszts pillanattl kezdve heves ellenszenvet rzett II. Vladdal s fival, Mirceval szemben, akik viszont ppen t vdoltk nyltan az elszenvedett veresgrt. Hunyadi Jnos kormnyzknt a magyar kirlyok jogainak tbbsgt gyakorolhatta, s ezt a hatalmt 1446-tl kezdve tbbek kztt arra is felhasznlta, hogy az ltala olyannyira meggyllt II. Vladot megbuktassa. Valsznleg a magyar kormnyz httrmunkjnak kvetkeztben szttek 1447-ben a havasalfldi bojrok sszeeskvst II. Vlad ellen. A Tirgovistben vgrehajtott mernylet sorn nemcsak II. Vladot, hanem legidsebb fit, Mircet is meggyilkoltk. Hunyadi Jnos ezt kveten II. Vladislav szemlyben egy hozz h vajdt juttatott hatalomra Havasalfldn. Meglsnek hrre nmi tanakods utn a szultni udvar szabadon engedte II. Vlad kt fiatalabb fit, abban bzva, hogy fel tudjk ket hasznlni a magyarokkal szemben. Trk tmogatssal 1448-ban az ifj Vlad r is trt Havasalfldre, elzte II. Vladislavot, s III. Vlad nven felvette a vajdai mltsgot. Els uralma azonban mindssze kt hnapig tartott, mert Hunyadi Jnos kihasznlva a trk segderk tvozst, azonnal rtmadt Havasalfldre, elkergette III. Vladot, II. Vladislavot pedig visszahozta a trnra.
III. Vlad a magyar tmads ell unokatestvrhez, Bogdn moldvai vajdhoz meneklt. Szmzetse alatt kvetkezett be az egsz keresztny vilgot megrz drmai esemny, Konstantinpoly trk kzre kerlse. A vros 1453-ban trtnt elfoglalsval megsemmislt a tbb mint ezer esztendt megrt Biznci Birodalom, radsul ezzel elveszett az ortodox (grgkeleti) egyhz szkvrosa is. A szultni udvar Drinpolybl azonnal ide helyezte t szkhelyt, a vros j, trk neve pedig Isztambul lett. Az Eurpban ltalnos rettenetet kivlt gyzelmt kveten II. (Hdt) Mohamed szultn (1451-1481) mris egy Magyarorszg elleni hadjrat tervt kezdte el szvgetni. III. Vlad 1454-ig lt szmzetsben unokabtyja vdelme alatt, ekkor azonban belhbor robbant ki Moldvban, amelynek sorn meggyilkoltk Bogdn vajdt, s III. Vlad lete is veszlybe kerlt. Mivel teht itt tovbb mr nem maradhatott, ezrt vlasztania kellett abban, hogy magyar vagy trk fennhatsg al menekl-e. Vgl a magyart tlte a kisebbik rossznak, s Erdlyben keresett menedket. III. Vladnak szerencsje volt vlasztsval, mert az addig a magyar koronhoz hsgesnek bizonyult II. Vladislav ppen ekkor kezdett trkbart politikba, amivel azonnal sikerlt a II. Mohamed szultn katonai sikerei miatt rendkvl nyugtalann vlt Hunyadi Jnos haragjt kivltania. Hunyadi ezrt nyomban megbocstott az addig ellensgnek tekintett III. Vladnak, s felhasznlta t II. Vladislavval szemben. III. Vlad szmra 1456-ban jtt el az j lehetsg, addig Erdlyben lt.
1456-ban II. Mohamed szultn haddal vonult fel Magyarorszg dli hatrra, s ostrom al fogta a trsg legfontosabb magyar erssgt, Nndorfehrvrt. Az erdtmny vrkapitnya Szilgyi Mihly, Hunyadi Jnos sgora volt. Mindaddig sikerlt kitartan llnia a trkk ostromt, amg Hunyadi Jnos meg nem rkezett a felment sereggel. Ekzben a Havasalfld teljes plfordulstl tart Hunyadi hadert biztostott III. Vlad szmra is, aki erre tmaszkodva bevonult Havasalfldre, meglette II. Vladislavot, s megszerezte a hatalmat. Hunyadi Jnos nem sokkal ksbb gyzelmet aratott a szultn hadai fltt Nndorfehrvr falai alatt, m a kitrt pestisjrvny kvetkeztben lett vesztette. Ennek hrre III. Vlad ksrletet tett arra, hogy kibkljn a trk udvarral, ezltal erstend meg pozcijt. Mivel II. Mohamednek idre volt szksge ahhoz, hogy kiheverje a Nndorfehrvrnl elszenvedett kudarcot, ezrt sznleg elfogadta III. Vlad ajnlatt, ami ellen pedig a Hunyadi Jnos hallt kvet belharcokba sppedt Magyarorszg vgl nem tett semmit. A szomszdai rszrl tapasztalhat idleges rdektelensget kihasznlva III. Vlad kegyetlenl leszmolt a havasalfldi bojrokkal, illetve mindazokkal, akik uralmt orszgban megkrdjelezhettk volna. Ellenfeleit egytl-egyig karba hzatta, ezrt kapta Tepes ragadvnynevt, ami magyarul "Karba-hz" jelentssel br.
Az 1456-tl 1462-ig Havasalfldn uralkod III. Vlad Tepes kzpontja Tirgovistben volt, kastlya pedig a Dli-Krptokbl alereszked Arges foly mentn plt fel. Mindazokra a rmtettekre s atrocitsokra, amelyeket az nevhez szoktak kapcsolni, ppen ezekben az vekben kerlt sor. Mivel a trkkel hamar megromlott a viszonya, a Duna mentn hzd hatrvidken rendszeress vltak a trk betrsek, amelyekkel szemben jelents katonai ernyeket megcsillogtatva lpett fel. Ezrt alakult ki rla a keresztnysg hs vdelmezjnek kpe. A trk fenyegets rnykban ugyanakkor knytelen volt elfogadni az j magyar uralkod, Hunyadi Mtys (1458-1490) tmogatst, ami persze a magyar hbri fggsg felvtelvel is egytt jrt. E tmogatsban bzva nll hadjratot is indtott a trkk ellen, amely kezdetben azrt bizonyult sikeresnek, mert hihetetlen kegyetlensggel bnt el az ellenfeleivel. Ksbbi kudarcnak oka, hogy nem rendelkezett elg katonai ervel, Mtystl pedig konkrt segtsget alig kapott. A szultni udvar termszetesen nem felejtette el III. Vlad Tepes hadjratt, s elkszleteket tettek megbuktatsra. 1462-ben tmadtak jra trk haderk Havasalfldre, s igen rvid ton megszabadultak III. Vlad Tepestl, aki szmra ismt az Erdlybe val menekls maradt az egyetlen lehetsg. III. Vlad Tepes els felesge ekkor halt meg. ngyilkos lett, hogy ne kerljn az orszgba bevonul trkk fogsgba.
III. Vlad Tepes a Krptok vonulatain keresztl futott Erdlybe, s Mtystl krt segtsget. A magyar kirly azonban minden teketria nlkl letartztatta, s Budn fogsgra vetette. Mr a korabeli kzvlemny is rtetlenl llt Mtys cselekedete eltt, hiszen III. Vlad Tepes mindaddig a szvetsgese, radsul a keresztny hit vdelmezje volt. A kirly indtkait mind a mai napig sem sikerlt feltrni, mindenesetre III. Vlad Teper budai fogsga tizenkt ven t tartott. A korabeli forrsok tansga szerint ez a fogsg nem lehetett valami szigor. Mai fogalmaink szerint inkbb csak amolyan hzi rizetnek nevezhetnnk. Ezek a forrsok azt lltjk, hogy bejrsa volt a magyar kirlyi udvarba, st, sikerlt olyannyira elnyernie Mtys kegyt, hogy felesgl vehette a kirlyi csald egyik tagjt. Nmelyik forrs egyenesen azt lltja, hogy msodik felesge Mtys kirly hga volt. Ez termszetesen kptelen llts, hiszen az Eurpa-szerte nagy tekintlynek rvend magyar uralkodnak legfeljebb elmezavarban juthatott volna eszbe fogolyhoz felesgl adni egy nrokont, arrl a lnyegtelen aprsgrl nem is beszlve, hogy Mtysnak egyltaln nem volt lenytestvre. Legfeljebb az kpzelhet el, hogy III. Vlad Teper felesl kaphatta a kirlyi udvar egyik nemesnek lenyt, de azt is csak akkor, ha nem fogolynak, hanem olyan elkel tsznak tekintettk, aki ksbb majd a magyar kirlysg rdekben felhasznlhat lesz. Ennek a hzassgnak a trtnete teht ugyancsak ktsges. Msodik felesgnek nevt pldul egyetlen forrs sem tartotta rdemesnek feljegyezni, viszont tbb utals is van arra, hogy ebbl a frigybl III. Vlad Tepesnek kt fia szletett.
Amg III. Vlad Tepes budai fogsgban volt, Havasalfldn ccse. Radu, a magyar kirly szvetsgeseknt uralkodott. Egy id utn azonban is beleknyszerlt a lavroz politikba, mert a trkk is hsget kveteltek. Radu vgl megelgelve az lland zaklatsokat, trk vdelem al helyezte orszgt, gy remlve a maga szmra is nyugalmat. Hunyadi Mtys azonban Radu lpsre vlaszkppen nmi habozs utn 1474-ben szabadon engedte III. Vlad Tepest s tmogatni kezdte t abban, hogy visszaszerezze Havasalfld trnjt. Testvrhborra azonban nem kellett szmtani, mert Radu rvidesen meghalt. Kiszabadulst kveten III. Vlad Tepes azonnal szervezkedni kezdett hatalmnak visszaszerzse rdekben. 1476-ban Bthory Istvn erdlyi vajda, Valamint Stefan cel Mare moldvai fejedelem katonai segtsgvel immron harmadszor trt be Havasalfldre s foglalta el a trnt, minthogy kzeledtnek hrre reg Basarab, a vajdai mltsg akkori viselje, hveivel egytt elmeneklt. A sikeres hadjratot kveten az erdlyi vajda s a moldvai fejedelem seregei hazatrtek, gy III. Vlad Tepesnek csak nhny hete maradt arra, hogy tmogatkat szerezzen magnak orszgn bell a vrhat trk tmadssal szemben. Korbbi uralkodsnak kegyetlenkedsei azonban tvoltartottk tle a bojrokat, akik azt gondoltk, hogy az reg Basarab uralna alatt nagyobb eslyk van a tllsre. III. Vlad Tepest Havasalfld nemesei gyakorlatilag magra hagytk, radsul a hborsgokba belefradt parasztok sem voltak hajlandk kvetni t. Alig nhny emberrel kellett szembeszllnia az 1476 decemberben Bukarest al felvonul trk sereggel, s termszetesen veresget szenvedett. Az tkzetben meghalt III. Vlad Tepes fejt a trkk levgtk, majd mzben tartstva elkldtk ajndkba II. Mohamed szultnnak.
